Ana sayfa Erkek İsimleri Arapça Erkek İsimleri Kadir İsminin Anlamı

Kadir İsminin Anlamı

976
0

Kadir İsminin Anlamı nedir? Kuranı Kerim'de geçiyor mu? Caiz mi?

Türkiye’de toplam 197.728 kişi tarafından kullanılan Kadir isminden sadece İstanbul’da 35,863 kişi var. Ülkemizde en çok kullanılan isimler sıralamasında Kadir ismi 55. sırada yer almaktadır.

Kadir İsminin Kişilik Analizi, Rengi ve Karakter Yorumu


İsminizi İkiye Bölerek Analiz Ettik:

Türk Dil Kurumu’na Göre Kadir İsminin Anlamı Ne Demek?


TDK’nın kişi adları sözlüğüne göre Arapça kökenli bir erkek ismi olan Kadir’in manası aşağıdaki 3 farklı maddeyle ifade edilmiştir.

1. Kuvvetli, güçlü, kudret sahibi.
2. Değer, onur, kıymet, şeref.
3. Allah’ın adlarındandır.

Diğer Sözlüklerdeki Anlamları


 1. İtibar.
 2. Bir yıldızın parlaklık bakımından bulunduğu basamak.
 3. Güçlü, gücü yeter, erkli.
 4. “Her şeye gücü yeter” anlamında Tanrı’nın sıfatlarından biri.
 5. 1. değer, kıymet, itibar. 2. parlaklık. 3. kudret sahibi kudretli, kuvvetli, güçlü. 4. allah’ın isimlerinden. kur’an-ı kerim’de 50’ye yakın yerde geçmektedir. başına”abd” takısı olarak “abdülkadir” olarak kullanılır.
 6. Bir işi yapmaya gücü yeten. Kudret sahibi ve herşeye kudreti yeten. (Allah C.C.)

Ayrıca bkz: Yenidoğan bebek için en güzel isim nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmelidir?

Dini Açıdan Kadir İsmi Caiz Midir ve Kuran’da Geçiyor Mu?


Kuranı Kerim’de Kadir adı geçmez. Maalesef Kuran’ın hiçbir yerinde Kadir diye bir kelime katiyen yoktur.

Bununla birlikte, Kadir adı kesinlikle caizdir. Çünkü Kadir sözlükteki tanımında dinimize ve kültürümüze aykırı hiçbir şey bulunmamaktadır. Bundan dolayı da yeni doğan bebeklere Kadir adını gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz.
Ayrıca bkz: Müslümanlar için dini isim seçme rehberi ve dikkat edilmesi gerekenler

Kadir İsminin Kabala Hesabına Göre Analizi


 • Kadir ismi size çok bireysel, ayrılmış, ciddi bir nitelik kazandırmaktadır.
 • Herhangi bir itiraz veya tavsiyeye rağmen, inatla düşüncelerinize veya kararlarınıza yapışırsınız; Bir uzlaşmayı kabul etmeye istekli değilsiniz.
 • Başkaları ile değil kendi düşüncelerinizle yalnız kalmayı tercih edersiniz.
 • Bu isim, kendiliğindenliği ve sözlü ifadenizin akıcılığını kısıtlar.
 • Kendinizi incelik ve diplomasi gerektiren kişisel konularda ifade etmek zorunda olduğunuz zaman, kendinizi utanır ve utanırsınızdır.
 • Her ne kadar beklediğinizin farkında olsanız da doğru kelimeleri bulamazsınız ve dolayısıyla samimi bir şekilde uygunsuz şeyler söylemeye son verirsiniz.
 • Derin düşüncelerinizi ve duygularınızı en iyi şekilde yazılı olarak ifade edebilirsiniz.
 • Dostluklarınız ve kişisel dernekleriniz oldukça kısıtlıdır, benzer nitelikteki kişilerle sınırlı olduğundan, oldukça açık ve henüz ayrılmış bir şekilde anlayabiliyor ve kabul edebiliyoruz.
 • Sarsılmaz ve sadıksın, dostlukta kabul ettiğiniz kişilere karşı dedikodu ya da küçümseyici bir şey söylenmeye izin vermeyin.
 • Dışarıda olmak veya doğaya çıkmaktan veya yeryüzündeki ürünlerle uğraşmaktan memnuniyet duyarsınız.
 • Bu adda, özellikle de pratik ve matematiksel çizgilerde özgünlük ve derin düşünce var.

Sağlık Analizi

 • Bu isim, solunum organlarının, kalbin ve akciğerlerin sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir. Ayrıca, başın merkezini oluşturan zayıf yönlerden muzdarip olma ihtimaliniz var.

Arapça/Osmanlıca Kadir Yazılışı


Kadir ismi Arapça’da (Osmanlıca’da) Arap harfleriyle aşağıdaki gibi yazılır.
كادير
Ayrıca bkz: İslam Dinine Uygun En Güzel Erkek Ve Kız Bebek İsimleri Anlamları

Kadir ismi ile uyumlu isimler hangileri?


Kadir Hangi İsimlerle Uyumludur?
Aşağıda Kadir ismi ile uyumlu isimler verilmiştir. Böylece ilk çocuğunuzun ismi Kadir ise, ikincisine de onunla uyum içinde olan benzer bir isim koyabilirsiniz.

Benzer İsimler:
Nadir
Kadim
Damir
Zamir
Zakir
İlk Üç Harfine Göre:
Kadriye
Kadın
Kader
Kadem
Kadife
Son Üç Harfine Göre:
Abdulkadir
Muktedir
Nadir
Nevadir
Bedir
İlk ve Son Harfine Göre:
Kahir
Kebuter
Kamer
Kutlar
Kenter

Anlamını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!  Kahraman İsminin Anlamı

Kadir İsimli Ünlülere Örnekler


Adı Kadir olan ünlü kişiler şunlardır:

Kadir Atkın
Kadir Atkın, (Doğum Tarihi: 5 Şuba 1989, İzmir) Türk futbolcu.

Kadir Arı
Kadir Ari[1] (Doğum Tarihi: 27 Kasım 1994, Nazilli) Sağ açık mevkinde forma giyen Türk futbolcu.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Kadir Arslan
Kadir Arslan (Doğum Tarihi: 20 Nisan 1977, Ankara), Fenerbahçeli voleybolcü.

Kadir Bekmezci
Kadir Bekmezci (Doğum Tarihi: 5 Ağustos 1985, Genk), Türk orta saha futbolcusu. Süper Lig takımlarından Sivasspor’da oynamaktadır.

Kadir Boğaç Kunt
Kadir Boğaç Kunt (1972 Ankara – ; ICZN yazar gösteriminde Kunt), Türk araknolog, taksonomist ve Türkiye Araknoloji Derneğinin kurucu başkanı. Örümcekler[1] ve mağara omurgasızları üzerine yaptığı taksonomik[2] ve fauna tespit araştırmalarıyla tanınır. Mağara bilimi ve biyospeleoloji (mağara omurgasızları)[3][4][5][6] ikincil alanıdır.

Kadir Doğulu
Kadir Doğulu (Doğum Tarihi: 19 Nisan 1982), oyuncu.

Kadir Gurbetci
Kadir Gurbetci (Doğum Tarihi: 1964; İstanbul, İstanbul), Türk Mali Müşavir ve siyasetçi, ispark’ın kurucu başkanıdır.

Kadir Karaman
Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Kadir Keleş
Kadir Keleş (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1988 – Trabzon), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden 1461 Trabzon’da oynamaktadır. Mevkii ortasaha sol kanattır. Ayağa pasları, çabuk düşünmesi ve hızı ön plana çıkan özelliklerindendir.

Kadir Koçdemir
Dr. Kadir Koçdemir (Doğum Tarihi: 1964, Orhaneli Türkiye), Türk bürokrat.

Kadir Mısıroğlu
Kadir Mısıroğlu (Doğum Tarihi: 24 Ocak 1933, Akçaabat, Trabzon), Türk tarih araştırmacısı, yazar, şair, hukukçu ve eski gazeteci. Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı mütevelli heyeti başkanı ve Sebil Yayınevi kurucusu ve sahibi.

Kadir Sarmusak
Kadir Sarmusak (Doğum Tarihi: 1973, Of, polis memuru, denizci onbaşı.

Kadir Tıngıroğlu
Kadir Tıngıroğlu (Doğum Tarihi: 1 Haziran 1966, Sinop, Türkiye), Türk siyasetçi.

Kadir Topbaş
Kadir Topbaş (Doğum Tarihi: 8 Ocak 1945, Yusufeli, Artvin), Türk mimar, işadamı ve siyasetçi. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıdır.

Kadir Çalışıcı
Kadir Çalışıcı, (Doğum Tarihi: 1945, Afyonkarahisar, Türkiye), Türk bürokrat.

Kadir Çöpdemir
Kadir Çöpdemir (Gerçek Adı: Abdülkadir Geylani Çöpdemir) (Doğum Tarihi: 1967 Elazığ, Tv yapımcısı, programcısı ve dizi oyuncusudur. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Başak burcudur.

Kadir Özbek
Kadir Özbek, 10 Mayıs 1948 tarihinde Ankara’da doğmuştur aslen Sivaslıdır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1970 yılında mezun olmuştur. 1974’te mesleğe Hakim olarak Diyadin’de başlamış çeşitli hakimlik görevlerinin ardından Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanlığı, Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 8 Mayıs 2001 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilmiştir. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi üyesi olarak görevini sürdürmekte iken 13 Ekim 2006 tarihinde HSYK asıl üyeliğine seçilmiş ve 2 Aralık 2006 tarihinde göreve başlamış, 09.05.2008 tarihinde Başkanvekilliğine seçilmiş, 11 Ekim 2010 tarihinde istifa hem başkanvekilliği hem de asıl üyelik görevlerinden istifa etmiş ve 10 Mart 2011 tarihinde kendi isteği ile Yargıtay üyeliğinden emekli olup CHP’den milletvekili aday adayı olmuş ancak listelerde yer bulamamıştır. Kadir Özbek evli ve iki çocuk babasıdır.

Kadir İnanır
Kadir İnanır (Doğum Tarihi: 15 Nisan 1949; Fatsa, Ordu), Türk sinema oyuncusu.

Kadir Şentürk
Kadir Şentürk (Doğum Tarihi: 22 Şubat 1990, Eminönü, İstanbul), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden İstanbul Güngörenspor’da oynamaktadır.

Kadir (Abbasi)
Kadir veya Ebû’l-Abbâs el-Kâdir Billâh Tam Adı: Ebû’l-`Abbâs “el-Kâdir Billâh” Ahmed bin İshâk bin el-Muktedir (Arapça: أبو العباس “القادر بالله” أحمد بن إسحاق بن المقتدر ; Ebū el-ʿabbās el-kādir bi-llah ʾaḥmad bin ishāk el-muktedir) (Doğum Tarihi: 947 – Ölüm Tarihi: 29 Kasım 1031) Bağdad Abbâsî Hâlifelerinin yirmibeşincisidir.

Kadir Giderler
Kadir Giderler (Doğum Tarihi: Türkiye), Türk teknik direktör. Antalyaspor’a yakınlığıyla tanınır.

Kadir Has
Kadir Has (20 Eylül 1921, Kayseri – 22 Mart 2007, İstanbul), Kayserili iş adamı.

Kadir Manga
Kadir Manga, (Doğum Tarihi: 1947, Konya – Ölüm Tarihi: 31 Mayıs 1971, Nurhak). 4 Ocak 1969’de yapılan FKF Olağan Kongresi’ne Erzurum Delegesi olarak katıldı ve Yusuf Küpeli’nin Genel Başkanlığı kazandığı bu Genel Kurul’da FKF Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.[1]]

Kadir Özcan
Ömer Kadri Özcan (21 Haziran 1952; Akçaabat, Trabzon – 22 Ekim 2013; Akçaabat, Trabzon), Türk futbolcu ve teknik direktördür. Asıl adı Kadri Özcan[1] olsa da daha çok Kadir Özcan diye anılır.[2] Trabzonspor ve Galatasaray’ın eski futbolcularındandır.[3] 22 Ekim 2013 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.[4]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İkinci ismi Kadir olan önemli kişiler
Yusuf Kadir Han
Yusuf Kadir Han veya Yusuf Kadır Han, 1226’da Karahanlı Devleti’nin tahtına oturan Karahanlı hükümdar. Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmemekle birlikte, 1032’de Kaşgar’da ölmüştür.[1]

Soyadı Kadir olan önemli kişiler
Elishay Kadir
Elishay Kadir (Doğum Tarihi: 4 Kasım 1987, Ramat Gan, İsrail), İsrail Basketbol Ligi ekiplerinden Hapoel Jerusalem BC’de forma giyen İsrail’li milli profesyonel basketbolcu. 2.03 boyunda bulunan Kadir Uzun forvet pozisyonunda gorev almaktadir.

Fuad Kadir
Fuad Kadir (Arapça ‏فؤاد قادير‎ d. 5 Aralık 1983, Martigues) Fransa doğumlu Cezayirli futbolcu. Halen, Fransız Ligue 1 takımlarından Valenciennes FC’in formasını giymektedir.[1]

Kadir İsminin Diğer Dillerdeki Yazılışı:


Çince’de Kadir İsmi Nasıl Yazılır?

Anlamını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!  Devran İsminin Anlamı

卡迪尔

Antik Mısır Dilinde (Hiyeroglif) Kadir İsmi Nasıl Yazılır?

k a d i r

Parmak Alfabesiyle Kadir İsmi Nasıl İfade Edilir?

K a d i r

En Çok Ziyaret Edilen Sayfalarımız:

 1. Türkiye’de En Çok Kullanılan İsimler 2018
 2. Osmanlı Döneminin En Popüler İsimleri
 3. Caiz Olmayan Tüm İsimler Listesi 2018
 4. Kuranda Geçen Erkek Ve Kız Bebek İsimleri Ve Anlamları
 5. Peygamber Efendimizin En Çok Sevdiği İsimler (Kız ve Erkek)
 6. Peygamber Efendimizin Yasakladığı İsimler (Kız ve Erkek)
 7. Yeni Modern Bebek İsimleri 2018 (Nadir Bulunan Değişik Kız ve Erkek İsimleri)
 8. Yenidoğan bebek için en güzel isim nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmelidir?
 9. Müslümanlar için dini isim seçme rehberi ve dikkat edilmesi gerekenler
 10. İslam Dinine Uygun En Güzel Erkek Ve Kız Bebek İsimleri Anlamları

Tüm İsimlerde Genel Olarak Faydalandığımız Kaynaklar:

 1. Türk Dil Kurumu (TDK)
 2. Türkiye İstatistikler Kurumu
 3. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi (40 Cilt)
 4. Diğer Türkçe Sözlük Kaynakları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here