Ana sayfa Kız İsimleri Arapça Kız İsimleri Mercan İsminin Anlamı

Mercan İsminin Anlamı

1474
0

Mercan İsminin Anlamı nedir? Kuranı Kerim'de geçiyor mu? Caiz mi?

 • Toplamda Kaç Kişi : 12,423.
 • İstanbul’da Kaç Kişi: 2,109.

Mercan İsminin Kişilik Analizi, Rengi ve Karakter Yorumu


İsminizi İkiye Bölerek Analiz Ettik:

Türk Dil Kurumu’na Göre Mercan İsminin Anlamı Ne Demek?


TDK’nın kişi adları sözlüğüne göre Arapça kökenli bir kız ismi olan Mercan isminin manası aşağıda verilmiştir.

Mercan
Köken: Ar.
Cinsiyet: (Kız)
Anlam: 1. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan.
2. Bu hayvanın iskeletinden elde edilen ve süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
3. Açık kırmızı renkte bir balık türü.

Diğer Sözlüklerdeki Anlamları


 1. Sözlük 5:: Mercan: deniz dibine ağaç gibi kök salarak büyüyen, hayvan gibi duyguya sahip, kırmızı renkli, kalker iskeletli bir canlı türü
 2. İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz’de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık, mercan balığı (Pagrus pagrus).
 3. Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) fîlumunun,mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derin kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz’de de bulunan bir tür. Kırmızımercan.
 4. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, kırmızı kalker iskeletli hayvan ve bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 5. selenterelerin mercanlar sınıfından olup kayalık yerlerde koloni meydana getirerek yaşayan, iskeleti kalkerli kırmızı renkli deniz hayvanı.
 6. Denizde geniş resif meydana getiren ve mercanlar takımının örneği olan hayvan ve bunun kalkerli yatağından çıkarılan çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde bir madde. Bu madde boncuk gibi süs eşyası olarak kullanılır. Mercanlar ancak 40 metre kadar derinlikte yaşayabilirler.
 7. Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derinlikteki kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz’de de bulunan bir tür, kırmızı mercan.

Dini Açıdan Mercan İsmi Caiz Midir ve Kuran’da Geçiyor Mu?


Kuranı Kerim’de Mercan adı geçer. Kendi gözlerinizle görmek için Rahman suresinin 58. ayetine bakabilirsiniz.

Anlamını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!  Aytaç İsminin Anlamı

Bununla birlikte, Mercan adı kesinlikle caizdir. Çünkü Mercan sözlükteki tanımında dinimize ve kültürümüze aykırı hiçbir şey bulunmamaktadır. Bundan dolayı da yeni doğan bebeklere Mercan adını gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz.

Mercan İsminin Kabala Hesabına Göre Analizi


 • Mercan ismi size insanlığı bir bütün olarak yükselten bir şekilde hizmet etmek için güçlü bir iç dürtü veriyor ve sizi idealist biri yapıyor.
 • Bununla birlikte, başkaları için çok ağır bir sorumluluk yükü üstlenme eğilimi vardır, bu da endişe ve gereksiz kaygıya yol açar.
 • Sorunları olan insanlar sizi, yalnızca anlayışı ve rahatlığı değil, aynı zamanda bazı yapıcı tavsiyelerde veya yardımlarda bulunan bir kişi olarak tanıdıkları için size çekilmektedir.
 • Doğanın cömert bir niteliği var, ama aldığınızdan daha fazlasını vermeden dikkatlice korunmalı ya da bir başkasına yardım ettiğin için kendini bulamazsın.
 • İnsanları, aileyi, evi ve arkadaşlarımı seviyor ve tüm insan ırkına ebeveyn olmayı deniyorsunuz.
 • Kişisel yaşamınızda genel olarak istikrarlı koşullara sahip olmanıza rağmen, saçılma ve ayrıntılara dikkatsiz olma eğilimi ile iş ilişkilerinde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Arapça/Osmanlıca’da Mercan Nasıl Yazılır? Yazılışı


Mercan ismi Arapça’da (Osmanlıca’da) Arap harfleriyle aşağıdaki gibi yazılır.
مركان

Mercan ismi ile uyumlu isimler hangileri?


Mercan Hangi İsimlerle Uyumludur?
Aşağıda Mercan ismi ile uyumlu isimler verilmiştir. Böylece ilk çocuğunuzun ismi Mercan ise, ikincisine de onunla uyum içinde olan benzer bir isim koyabilirsiniz.

Anlamını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!  Naime İsminin Anlamı

Benzer İsimler
Tercan
Mican
Verşan
Tezcan
Şencan
İlk Üç Harfine Göre
Meryem
Merzuk
Mertol
Merdan
Merğub
Son Üç Harfine Göre
Bircan
Toycan
Mican
Sağcan
Baycan
İlk ve Son Harfine Göre
Merahan
Mervan
Merdan
Mican
Mertkan

Mercan İsimli Ünlülere Örnekler


Adı Mercan olan ünlü kişiler şunlardır:

 1. Mercan, Türk pop müzik sanatçısı
 2. Mercan Dede (Arkın Allen, Arkın Ilıcalı), Dünyaca ünlü Türk neyzen, besteci, yapımcı ve DJ. Sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip, elektronik müzikle harmanlamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here